Twoje prawa w branży sprzątającej

Opublikowano w Poradniki dla Polaków w Hanowerze

Razem z Faire Mobilität Polski rozpoczynamy kampanię informacyjną na temat Twoich praw w branży sprzątającej! Dzisiaj omówimy kwestię obowiązywania układu zbiorowego pracy oraz płacy w branży sprzątającej.

Czy w branży sprzatającej obowiązuje zbiorowy układ pracy?

Tak, jeśli świadczysz pracę dla przedsiębiorstwa wyspecjalizowanego w świadczeniu usług sprzątających podlegasz pod ogólnie obowiązujący układ zbiorowy pracy dla branży sprzątającej (Rahmentarifvertrag für die gewerbliche Beschäftigte in der Gebäudereinigung)!

Tekst układu dostępny tutaj: https://www.die-gebaeudedienstleister.de/.../rahmentarifv...

Czy jeśli sprzatam obiekty hotelowe lub powierzchnie sklepowe i jestem zatrudniony bezpośrednio przez hotel/sklep również obowiązuje mnie układ zbiorowy pracy dla branży sprzatajacej?

Nie, jeśli Twoim pracodawcą nie jest firma wyspecjalizowana w świadczeniu usług sprzątających, Twoje zatrudnienie nie podlega pod układ zbiorowy pracy dla branży sprzątającej. Wtedy obowiązują minimalne wymogi ustawowe co do płacy (obecnie 12,41 EUR/brutto na godzinę) oraz urlopu.

Jeśli podlegasz pod układ zbiorowy pracy dla branży sprzątającej, płaca minimalna jest wyższa!

👉Pracownik w pierwszej grupie płacowej otrzymuje od 1 stycznia 2024 r. wynagrodzenie minimalne w wysokości 13,50 EUR/brutto na godzinę.

👉Osoby czyszczące elewacje budynków oraz myjące okna zarabiają aktualnie w szóstej grupie płacowej 16,70 EUR/brutto na godzinę.

Co to są grupy płacowe w branży sprzatajacej i od czego zależy ich przydzielenie?

Układ zbiorowy dla branży sprzatającej przewiduje łącznie 9 grup płacowych (Uwaga grupa 5 została zlikwidowana). Przydzielenie do grupy płacowej zależy od rodzaju i miejsca wykonywanej aktywności (grupy 1 -6) oraz kwalifikacji i stopnia odpowiedzialności za innych pracowników (grupy 7-9).

!

25% dodatkowego wynagrodzenia za godzinę otrzyma pracownik, który przepracował więcej niż 8 godzin w danym dniu.

W przypadku pracy w szczególnych warunkach np. w tramwaju lub w przemyśle lub w utrudnionych warunkach pogodowych np. powyżej 40 stopni Celsjusza lub poniżej 6 stopni Celsjusza pracownikowi należą się dodatki za pracę w szczególnych warunkach (tak zwane Erschwerniszuschläge).