midijob w Niemczech

Opublikowano w Poradniki dla Polaków w Hanowerze

Zatrudnienie midijob dotyczy pracownikóww Niemczech, których miesieczne zarobki brutto wynoszą od 538,01 euro do 2000 euro brutto

W odróżnieniu od zatrudnienia w formie Minijob, pracownicy Midijob mają zapewnione stałe wynagrodzenie w przypadku choroby czy urlopu oraz mogą skorzystać z ustawowego ubezpieczenia wypadkowego (Unfallversicherung) w razie wypadków przy pracy lub w drodze do pracy.

Osoby zatrudnione w formie Midijob podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu i korzystają z różnych ulg w porównaniu do pracowników zarabiających powyżej 2000 EUR/brutto. Składki te są niższe niż dla pracowników zarabiających powyżej 2000 EUR/brutto.

Składka podatkowa pracownika w przypadku Midijob stopniowo wzrasta po przekroczeniu limitu 538,01 EUR/brutto do regularnej składki pracowniczej na poziomie pół etatu, jednakże obciążenie składkowe pracodawcy pozostaje bez zmian. Pełna składka pracownicza obowiązuje dopiero przy dochodach przekraczających 2000 EUR/brutto.

🥳 W związku z powyższym pracownicy zatrudnieni w formie Midijob mogą cieszyć się wyższym wynagrodzeniem netto, ponieważ nie muszą płacić pełnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Dodatkowo, mimo niższych składek, osoby te są traktowane jak pełni płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne, co zapewnia im pełne uprawnienia emerytalne.

Niższe składki nie mają negatywnego wpływu na uprawnienia emerytalne, ponieważ wysokość emerytury zależy od rzeczywistych zarobków z Midijobu.

🙅‍♂️Zatrudnienie w formie midijob nie jest dostępne dla uczniów, praktykantów, studentów uczestniczacych w programach studiów dualnych, wolontariuszy oraz osób odbywajacych służbę zastepczą. Ponadto, przepisy dotyczące midijob nie maja zastosowania w przypadku pracy na niepełny etat ani w ramach kursów aktywizacji bezrobotnych.