Kindergeld a dziecko w Polsce

Opublikowano w Poradniki dla Polaków w Hanowerze

Dziś rozwiewamy Wasze pytania dotyczące niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld, gdy dziecko przebywa w Polsce: 👶🇵🇱

𝗖𝘇𝘆 𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗼 𝗼𝘁𝗿𝘇𝘆𝗺𝘆𝘄𝗮𝗰ć 𝗞𝗶𝗻𝗱𝗲𝗿𝗴𝗲𝗹𝗱, jeśli 𝗧𝘄𝗼𝗷𝗲 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗰𝗸𝗼 𝗺𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮 𝘄 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗰𝗲?

To pytanie nurtuje wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy pracują w Niemczech. Odpowiedź jest zależna od kilku kluczowych czynników. Decydujące znaczenie ma kraj zatrudnienia rodziców. Jeśli jesteś pracownikiem w Niemczech, podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, odprowadzasz składki socjalne lub pracujesz na własny rachunek – masz prawo do pobierania Kindergeld na swoje dzieci, nawet jeśli przebywają one w Polsce.

𝗔𝗹𝗲 𝗰𝗼 𝘄 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗽𝗮𝗱𝗸𝘂, 𝗴𝗱𝘆 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗼 𝗱𝗼 𝘄𝘆𝗽𝗹𝗮𝘁𝘆 𝘇𝗮𝘀𝗶𝗹𝗸𝘂 𝗻𝗮 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗰𝗸𝗼 obowiązuje zarówno

𝗣𝗥𝗭𝗬𝗞𝗟𝗔𝗗: Małżonek pracuje w Niemczech, a małżonka w Polsce. Jeśli miejsce stałego pobytu dziecka jest w Polsce, to małżonka ma prawo do pobierania świadczeń na dziecko w Polsce w pełnej kwocie, mimo że Ty pracujesz w Niemczech.

A co w przypadku, gdy małżonek/małżonka pobiera świadczenie 𝟱𝟬𝟬+ w Polsce na dziecko? Czy i tak możesz otrzymać Kindergeld ?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: 𝗧𝗔𝗞! ✅

Jeśli świadczenie w kraju, który ma pierwszeństwo do wypłaty zasiłku rodzinnego – na przykład w Polsce – jest niższe, to świadczenie Kindergeld zostanie pomniejszone o wypłatę 500+.

Jeśli macie jeszcze pytania, śmiało pytajcie w komentarzach! Razem z Wami rozjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Faire Mobilität – sieć doradcza oferująca bezpłatne i poufne doradztwo pierwszego kontaktu na terenie 13 niemieckich miast w zakresie niemieckiego prawa pracy. Doradztwo jest skierowane do zatrudnionych wszystkich branż, niezależnie od ich przynależności do niemieckich związków zawodowych. Dane kontaktowe: 0 800 000 57 80, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., Facebook: Faire Mobilität Polski