Potrzebujesz pomocy w wypełnianiu druków urzędowych, czy pomocy językowej w urzędzie, u lekarza,itp. Zgłoś sie telefonicznie w biurze Polskiej Misji Katolickiej: 0511-6498504.

Prowadzisz samochody na terenie Unii Europejskiej?

Opublikowano w prawo pracy

W Niemczech obowiązuje ustawowa płaca minimalna. Od października 2022 roku wynosi ona 𝟭𝟮 𝗘𝗨𝗥/𝗯𝗿𝘂𝘁𝘁𝗼 𝘇𝗮 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗲̨.

Za pracę w innych krajach unijnych często przysługuje nawet wyższe wynagrodzenie. Na przykład w Holandii jest to kwota 14,65 EUR/brutto za godzinę. Stawka ta dotyczy również sytuacji, gdy podpisałeś umowę o pracę za granicą.

Prawo do urlopu a choroba

Opublikowano w prawo pracy

𝗝𝗮𝗸 𝗱ł𝘂𝗴𝗼𝘁𝗿𝘄𝗮ł𝗮 𝗰𝗵𝗼𝗿𝗼𝗯𝗮 𝗺𝗼𝘇̇𝗲 𝘄𝗽ł𝘆𝗻𝗮̨𝗰́ 𝗻𝗮 𝗧𝘄𝗼𝗷𝗲 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗼 𝗱𝗼 𝘂𝗿𝗹𝗼𝗽𝘂 𝘄𝘆𝗽𝗼𝗰𝘇𝘆𝗻𝗸𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼❓

Powrót do sprawności fizycznej w wyniku choroby może trwać latami. W związku z tym pojawia się pytanie, w jaki sposób długa choroba może wpłynąć na nasze roszczenia urlopowe.

⚖️Zgodnie z orzeczeniem Federalnego Sądu Pracy (Bundesarbeitsgericht)

Wstrzymanie urlopu wypoczynkowego

Opublikowano w prawo pracy

Wstrzymanie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę oznacza, że pracownicy nie mogą wykorzystać urlopu w określonym czasie.

Okres wstrzymania urlopu różni się w zależności od firmy. Niektórzy pracodawcy zastrzegają, że wszyscy pracownicy muszą być obecni w pracy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed świętami Bożego Narodzenia, inni nie zezwalają na żaden czas wolny na wiosnę.

Czy pracodawca może narzucić urlop?

Opublikowano w prawo pracy

Zasadniczo pracodawca powinien uwzględnić życzenia urlopowe pracownika, chyba że na przeszkodzie stoją pilne potrzeby operacyjne lub potrzeby innych pracowników, którzy ze względów socjalnych, np. posiadanie dzieci, mają pierwszeństwo w podjęciu urlopu.

Pilne potrzeby operacyjne mogą również dotyczyć sytuacji, kiedy pracownik jest zmuszony do podjęcia urlopu w określonym czasie.

Od dziś wzrasta płaca minimalna

Opublikowano w prawo pracy

Każda praca bez wynagrodzenia jest pracą niewolniczą. Nawet jeśli w swoim ogrodzie wykopujesz chwasty, nie robisz tego za darmo.

Jeśli nie zapłacisz innej osobie za pracę polegającą na wykopywaniu chwastów, to potraktujesz osobę jak niewolnika.

Sąd może ukarać osobę, która potraktowała osobę jak niewolnika karą ograniczenia wolności polegającej na nieodpłatnym wykonywaniu chwastów w ZZM -